آذر.03

همه چیز درباره دیسک و صفحه خودرو

دیسک و صفحه پراید جهان پارت

دیسک و صفحه کلاچ چیست و چه عواملی بر خرابی آن تاثیر گذار است؟

دیسک و صفحه یکی از قطعات و تجهیزات خودرو است که وظیفه دارد منبع قدرت خودرو یا همان موتور را به گیربکس متصل سازد. این اتصال بیشتر در قالب اصطکاک است. به جرات می توان گفت دیسک و صفحه یکی از تجهیزات خودرو است که نقش اساسی را در خودرو ایفا می کند. به طور کلی اگر بخواهیم وظیفه  صفحه کلاچ را در خودرو شرح دهیم، باید بگوییم که در هنگام تغییر دنده منبع قدرت را از جعبه دنده جدا می کند. از آنجایی که خودرو در حال حرکت است، دنده ها با یکدیگر تماس دارند، به همین دلیل در صورتی که راننده بخواهد دور سرعت را افزایش دهد و یا انکه قدرت موتور را افزایش دهد، نیاز دارد که جعبه دنده از منبع قدرت جدا شود و به بیانی دیگر دنده ها با یکدیگر درگیر نباشند. اما قطعات اصلی کلاچ کدامند؟

قطعات اصلی کلاچ

سیستم کلاچ به طور کلی از شش قطعه اصلی تشکیل شده است. این شش قطعه عبارتند از نرم کننده کلاچ، صفحه کلاچ، دیسک، پدال، دوشاخه و در نهایت بلبرینگ کلاچ.

صفحه کلاچ چیست؟

صفحه کلاچ را می توان به عنوان اصلی ترین بخش مجموعه کلاچ دانست. چرا که این صفحه وظیفه دارد بخش ها و قسمت های مختلف مجموعه کلاچ را به حرکت در آورد. این صفحه از لنت هایی تشکیل شده است که از طریق عمل پرچ کاری بر روی صفحه فولادی نظیر خود، پرچ شده اند. صفحه فولادی به فنری هایی از نوع پیچشی متصل است. این فنر ها باعث ایجاد حرکت دورانی در صفحه فولادی می شوند. این صفحه نیروهای وارد شده را به صفحه داخلی انتقال می دهد. شافت خروجی از منبع قدرت خودرو با صفحه داخلی در تماس است. رویه های اصطکاکی به طور مرتب در تماس با شافت خروجی قرار دارند‌. با این تفاسیر صفحه کلاچ دائما در حال سایش بوده و به مرور از بین خواهد رفت. اما چه عواملی باعث کاهش عمر دیسک و صفحه می شود؟

عوامل موثر بر کاهش دیسک و صفحه

همانطور که گفته شد  صفحه کلاچ بر اثر اصطکاک و به مرور زمان از بین خواهد رفت. همانطور که می دانید به طور کلی طول عمر قطعات مکانیکی خودرو ها بر اساس مسافت طی شده ارزیابی می شود. طول عمر دیسک و صفحه خودرو نیز بر همین اساس، ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر ارزیابی شده است. البته این عدد تخمین زده شده قطعی نیست و ممکن است که دیسک و صفحه بیشتر از این زمان به شما کار دهد. اما بهتر است که در هنگام استفاده از قطعات خودرو حاشیه اطمینان را رعایت گردد. چرا که در صورت عدم تعویض صفحه کلاچ در موعد مقرر و استفاده از این وسیله، احتمال آسیب رسیدن به بخش های مختلف خودرو افزایش پیدا خواهد کرد که نتیجه آن افزایش هزینه ها است‌. به طور کلی برای طی یک مسافت ۱۰۰ کیلومتری در شهر به طور میانگین بیش از ۷۰۰ بار عمل تعویض دنده انجام می پذیرد و به این ترتیب عمر صفحه کلاچ کاهش پیدا خواهد کرد. از جمله عواملی که بر روی طول عمر دیسک و صفحه خودرو موثر است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش شتاب

شتاب بسیار زیاد باعث می شود که طول عمر دیسک و صفحه کاهش پیدا کند.

فشار به خودرو در سربالایی ها

همانطور که می دانید بیشتر تمامی جاده های یکنواخت و هموار نیستند و سراشیبی ها و سربالایی هایی دارند. برای آن که در سر بالایی ها فشاری به موتور خودرو نیاید لازم است، دنده مناسبی را انتخاب کرده و از سربالایی ها بالا بریم. با این کار به وسیله اصطکاک کمتر دیسک و صفحه با شفت خروجی موتور، طول عمر صفحه کلاچ افزایش پیدا خواهد کرد.

تعداد سرنشین در خودرو

در صورتی که یک خودرو بیش از ظرفیت موجود، سرنشین داشته باشد، طول عمر صفحه کلاچ کاهش پیدا خواهد کرد. چرا که افزایش تعداد سرنشینان خودرو باعث افزایش نیروهای جانبی به خودرو می شود. افزایش نیروهای جانبی به شافت و یا دیسک و صفحه، باعث بر هم خوردن حاشیه های اطمینان در نظر گرفته شده در طراحی شده و به این ترتیب قطعات و تجهیزات مکانیکی از جمله دیسک و صفحه کاهش پیدا خواهد کرد.

دیسک و صفحه

عادت نامناسب قرار دادن پا رو کلاچ

یکی از عوامل که باعث از بین رفتن دیسک و صفحه کلاچ می شود، عادت نامناسب قرار دادن پا روی کلاچ بعد از تعویض دنده است. به محض آن که دنده تعویض گردید باید پا از روی کلاچ برداشته شود. چرا که دیسک و صفحه بر اثر افزایش نیروی اصطکاک شافت خروجی را از جعبه دنده جدا می کند. هر چه بیشتر صفحه کلاچ و شفت خروجی موتور خودرو با یکدیگر درگیر باشند، طول عمر دیسک و صفحه بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد.

چگونه بفهمیم که دیسک و صفحه کلاچ باید تعویض گردد؟

همانطور که گفته شد، دیسک و صفحه بین موتور و جعبه دنده قرار دارد، به همین منظور در صورتی که بخواهید از صفحه کلاچ خود بازدید کنید ناچار هستید جعبه دنده خود را باز کرده و میزان آسیب وارد شده به صفحه کلاچ را مشاهده کنید. اما این راه یک روش نامناسب برای بازدید است و معمولا زمانی جعبه دنده باز می گردد، که طول عمر دیسک و صفحه به اتمام رسیده و باید تعویض گردد. به همین دلیل در اکثر موارد برای تشخیص آن که عمر دیسک و صفحه به پایان رسیده است یا خیر از علائم و نشانه ها استفاده می گردد.

شتاب اولیه و ناگهانی

یکی از نشانه های بروز مشکل در صفحه کلاچ، شتاب های غیر عادی در خودرو است. همانطور که گفته شد، دیسک و صفحه وظیفه دارد نیروی موتور را به جعبه دنده منتقل کند. اما در صورتی که این بخش از خودرو دچار مشکل شده باشد، انتقال قدرت بین موتور و جعبه دنده به خوبی انجام نخواهد پذیرفت. این پدیده نیز در بیشتر موارد، بر اثر عادت های نامناسب در حین رانندگی به وجود می آید زمانی که رانندگان به طور کاملا ناگهانی گاز می دهند، دیسک و صفحه سریعتر از بین خواهد رفت. به همین دلیل بخش زیادی از قدرت تولید شده توسط موتور به هدر رفته و به این ترتیب شتاب خودرو کاهش پیدا خواهد کرد.

لرزش در بدنه خودرو زمانی که خودرو در وضعیت سکون قرار دارد

یکی دیگر از عواملی که مشخص می کند در صفحه کلاچ خودرو مشکلی به وجود آمده است، لرزش در بدنه خودرو است. این پدیده زمانی به وجود می آید که خودرو در وضعیت سکون کامل قرار داشته و راننده برای غلبه بر نیروی اینرسی خودرو دنده را بر روی یک قرار دهد. در این حالت نیز با از بین رفتن دیسک و صفحه کلاچ، قدرت به طور کامل به جعبه دنده انتقال نیافته و به این ترتیب چرخ ها توان کافی برای غلبه بر نیروی اینرسی ندارند و بدنه خودرو شروع به لرزیدن می کند و این موضوع همانطور که گفته شد، یکی از نشانه های خرابی در صفحه کلاچ خودرو است.

حرکت خودرو با دنده ۲

یکی از راه هایی که می توان تشخیص داد که دیسک و صفحه از بین رفته است یا نه؟ حرکت خودرو با دنده ۲ می باشد. برای انجام این تست، خودرو باید در وضعیت کاملا سکون قرار بگیرد. سپس خودرو را در دنده ۲ قرار دهید و پا را از روی کلاچ بردارید. اگر خودرو خاموش شد، دیسک و صفحه کلاچ سالم بوده و همچنان می توان از آن استفاده کرد. اما اگر خودرو خاموش نشد و شروع به حرکت کرد، دیسک و صفحه از بین رفته و باید تعویض گردد.

نیاز شدید به تعویض دنده در سربالایی ها

هنگامی که خودرو در مسیرهای سربالایی قرار می گیرد، بر اساس قوانین فیزیک نیاز به نیروی بیشتری برای حرکت خواهد داشت. به همین منظور در سراشیبی های نسبتا تند باید با دنده سنگین حرکت کرد. اما در صورتی که سراشیبی نسبتا شدیدی وجود نداشته ولی خودرو برای عبور از این مسیر توان و قدرت ندارد، باید به فکر تعویض دیسک و صفحه خودرو خود باشید. چرا که معیوب شدن صفحه کلاچ باعث می شود تا منبع تولید نیرو در خودرو یعنی موتور به خوبی با جعبه دنده خودرو در ارتباط نباشد و بسیاری از توان خودرو به هدر رود. به همین دلیل خودرو توان کافی برای عبور از سراشیبی را نخواهد داشت.

همانطور که گفته شد عوامل متعددی در از بین رفتن دیسک و صفحه کلاچ نقش دارد که هر یک از این عوامل ممکن است باعث سایش دیسک و صفحه، سوختگی، سر خوردن کلاچ، لقی صفحه کلاچ، سفت شدن سیم کلاچ، صدا دادن صفحه کلاچ، از بین رفتن فنر خورشیدی، از بین رفتن لنت های صفحه کلاچ، عدم خلاصی پدال کلاچ، فرسایش بلبرینگ ها، بروز مشکل در فنر های ارتعاش گیر لوله ای و بسیاری از مشکلات دیگر شود. در ادامه به بررسی معروف ترین و بهترین دیسک و صفحه های موجود در بازار خواهیم پرداخت.

بهترین دیسک و صفحه در ایران

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم با آن روبرو هستند، خرید صفحه کلاچ و بلبرینگ با کیفیت و کارایی بالا است. چرا که این قطعه به عنوان یک قطعه مصرفی به شمار می آید و در بازه های زمانی مختلف باید تعویض گردد. در صورتی که از دیسک و صفحه نامناسب در خودرو استفاده گردد، باید در فاصله زمانی های کوتاه تر اقدام به تعویض آن کرد. بنابراین افزایش هزینه های ناشی از تعمیرات را به دنبال خواهد داشت. دیسک و صفحه برند جهان پارت یکی از بهترین دیسک و صفحه های موجود در بازار است. چرا که این شرکت در تولید محصولات خود از بهترین متریال و مواد اولیه استفاده می کند. همین امر باعث شده تا طول عمر این قطعات افزایش پیدا کند. اما شرکت جهان پارت به تولید دیسک و صفحه های چه خودروهایی می پردازد؟

دیسک و صفحه و بلبرینگ پراید برند جهان پارت

یکی از انواع خودروهایی که امروزه بیشتر تقاضا را برای صفحه کلاچ دارد، خودرو پراید است. خودرو پراید یکی از پرطرفدارترین خودروهای موجود در جامعه است. این خودرو که محصول شرکت سایپا است در هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت ترکیبی معادل ۶.۴۴ لیتر مصرف می کند. این خودرو دارای پنج دنده که به کمک آن ها به تعویض سرعت و قدرت می پردازد. از آنجایی که این خودرو یکی از پرمتقاضی ترین خودروهای موجود در ایران است، فروش دیسک و صفحه پراید با افزایش رو به رو است. شرکت جهان پارت برای پاسخگویی به نیاز جامعه اقدام به فروش صفحه کلاچ و بلبرینگ پراید کرده است.

دیسک و صفحه پژو ۴۰۵ زانتیایی با بلبرینگ برند جهان پارت JPA

خودرو پژو ۴۰۵، دومین خودرویی است که توسط مردم مورد استفاده قرار میگیرد. این خودرو که محصول شرکت ایران خودرو است دارای چهار سیلندر و هست سوپاپ است. این خودرو ۵ دنده بوده و به صورت ترکیبی ۹.۱ لیتر سوخت مصرف می کند. خودرو پژو ۴۰۵ یکی از انواع خودروهایی است که دیسک و صفحه بسیار حساسی دارد و به دلیل قدرت و توان زیاد موتور، مرتبا دچار آسیب دیدگی می شود. شرکت جهان پارت با فروش دیسک و صفحه و بلبرینگ توانسته تا حد زیادی تعمیرات ناشی از خرابی دیسک و صفحه خودرو پژو ۴۰۵ را کاهش دهد و به همین دلیل طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

دیسک و صفحه پژو ۲۰۶ برند جهان پارت

خودرو ۲۰۶ یکی دیگر از محصولات ایران خودرو است که طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. این خودرو دارای انواع مختلفی بوده که می توان به ۲۰۶ صندوق دار و بدون صندوق اشاره کرد. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که از خودرو ۲۰۶ استفاده می کند، حتما با دیسک و صفحه این خودرو مشکل زیادی داشته اید. چرا که خودرو ۲۰۶ به گونه ای طراحی شده است که برای تعویض صفحه کلاچ باید اکثر تجهیزات خودرو را باز کرد. به همین دلیل هزینه ناشی از تعویض دیسک و صفحه برای خودرو ۲۰۶ بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین استفاده از صفحه کلاچ مناسب و مرغوب برای خودرو ۲۰۶ بسیار پیشنهاد می شود. شرکت جهان پارت با فروش دیسک و صفحه و بلبرینگ پژو ۲۰۶ با کیفیت بالا تا حدودی توانسته مشکلات ناشی از تعویض کاهش دهد.

شما هم ممکن است بپسندید

2 دیدگاه ها

  1. حامد

    مچکرم عالی بود

    • yadakman

      ممنون بابت نظرتون

نظرتان را بنویسید