روغن ترمز آبی فومن

روغن ترمز

آیا با عملکرد ترمز خودرو و نقش روغن ترمز در آن فکر کرده اید؟ بنظر شما با ترمز گرفتن این شمایید که خودرویی با وزن 1300 یا بیشتر و با سرعت حداقل 80 کیلومتر بر ساعت را متوقف می کنید؟ نقش روغن ترمز خودرو در این زمینه بسیار مهم و حیاتی است . روغن ترمز سیال هیدرولیکی است که حرکت تمام عناصر سیستم ترمز را بر عهده دارد. روغن ترمز در دماو  فشار بالا بیشترین کارآیی را دارد. زمانی که پا را روی پدال فشار می دهید بدون وجود روغن ترمز قادر به توقف خودرو نخواهید بود.

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو یدک من در این مقاله قصد دارد شما را با ویژگی های یک روغن ترمز خوب، زمان تعویض و باید و نباید های آن بیشتر آشنا کند با ما همراه باشید.

روغن ترمز چیست؟

همانطور که گفته شد روغن ترمز سیال هیدرولیکی است که به عنوان مادهای غیر متراکم در سیستم ترمز در گردش است. زمانی که پا را روی پدال ترمز فشار می دهید کمک می کند تا این نیرو به چهار چرخ خودرو وارد شود و عملیات توقف روی انجام شود. زمانی که فشار از طریق روغن ترمز به چزخ ها منتقل می شود سرعت خودرو کاهش می یابد و در زمان مورد نظر خودرو متوقف می شود. شما به ظاهر پا را روی پدال ترمز فشار می دهید و ماشین از حرکت می ایستد، به همین راحتی اما میدانید در داخل سیستم ترمز چه اتفاقی رخ می دهد که خودرو به همین آسانی و سرعت، شتاب خودرو را کم می کند و به حالت سکون در می آید؟ عملیات توقف خودرو بر اساس زیر است:

 • پا روی پدال گرفته می شود تا توقف کنید.
 • کالیپر ترمز دارای پیستونی است که با فشار پدال ترمز فشرده می شود.
 • هنگامی که فشار پیستون به لوله های ترمز وارد می شود روغن به حرکت در می اید.
 • این فشار کمک می کند روتور های ترمز، فشاری را به لنت ها وارد کند که ارتباط مستقیمی با چرخ ها دارد. حرکت چرخ ها کاهش می یابد و در نتیجه منجر به توقف وسیله می شود.

روغن ترمز آبی فومن

ویژگی های یک روغن ترمز خوب

روغن ترمز از عناصر مهم و ضروری در خودرو برای انجام عملیات توقف است که هیچ جایگزین جدیدی تاکنون نتوانسته جای ان را در سیستم ترمز پر کند. از این رو این مایع جادویی باید ویژگی هایی داشته باشد تا بهترین عملکرد را ارائه نماید. ویژگی هایی یک روغن ترمز خوب شامل موارد زیر است:

 1. گرانوی روغن ترمز باید به گونه ای باشد که در تمام فصول سرد و گرم بهترین کارآیی و عملکرد را داشته باشد.
 2. روغن ترمز نباید تراکم پذیر باشد و فشرده نشود.
 3. اگر در روغن ترمز حباب ایجاد شود درجه خلوص آن کم می شود. یک روغن ترمز خوب باید در مقابل تشکیل حباب مقاوم و حساس باشد.
 4. زمانی می تواند در برابر حرارت زیاد تحمل داشته باشد که نقطه جوش بسیار بالا، نقطه ذوب پایین و تبخیر ناچیزی داشته باشد.
 5. قابلیت جذب رطوبت
 6. هنگامی که این سیال هیدرولیکی با آب مخلوط شود نقطه جوش آن کاهش می یابد که باعث می شود خواص و کارکرد آن از بین برود.
 7. اورینگ، واشر و کاسه نمد در تماس با این مایع آسیبی نمی بینند و کاملا با قطعات آب بندی سیستم ترمز سازگاری دارد.
 8. روغن ترمز خوب در دمای خیلی پایین یخ نمی زند.
 9. هرگز از سیال پایه آب به عنوان روغن ترمز استفاده نمی شود.

دقت داشته باشید برای هر بیماری یا ناراحتی جسمی بهتر است به پزشک و متخصصین همان حوزه مراجعه کنید. بعضی دوستان علاقه وافری دارند درد دندان را با این مایع آرام کنند که به دلیل سمی بودن، کار بس خطرناکی است.

چه زمان باید روغن ترمز را عوض کرد؟

هر محصولی بعد از گذشت مدت زمانی مشخص، عمر مفید خود را از دست می دهد و رو به فرسودگی یا عدم کارآیی می نهد. روغن ترمز نیز با گذشت زمان با جذب رطوبت هوا کیفیت خود را از دست می دهد و دیگر کارکرد خوبی نخواهد داشت. باید به صورت دوره ای جهت تعویض روغن موتور اقدام نمایید و بهترین جایگزین را انتخاب کنید. می توان روغن ترمز را هر یک یا دو سال عوض کرد که بسته به نوع روغنی که برای خودرو استفاده می کنید این زمان متفاوت است.

بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه نمایید که زمانبندی تعویض روغن در آن درج شده. برای آنکه از زمان تعویض روغن ترمز خودرو اطمینان حاصل نمایید بهتر است به نمایندگی های مجاز برند خودرو یا تعمیرگاه هایی که این کار را تخصصی انجام می دهند مراجعه نمایید.

روغن ترمز زرد فومن

خرید روغن ترمز باکیفیت

روغن ترمز یکی از کلیدی ترین مایعات موجود در خودرو است که نقش امنیتی را در سیستم ایفا می کند. در نظر بگیرید با خرابی سیستم ترمز چطور می توان در جاده و خیابان های شهری رفت و آمد کرد. به راحتی می توان با یک سهل انگاری جان خود و دیگران را به خطر انداخت که عواق آن جبران ناپذیر حواهد بود. روغن ترمز خوب به شما این امکان را می دهد تا بهترین عملکرد را از سیستم های ترمز مختلف دریافت کنید و در لحظه قبل از آن که دیر شود اقدام کنید.

یدک من توصیه می کند اهمیت سیستم ترمز در خودرو را جدی بگیرید، بهترین روغن ترمز را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و به صورت دوره ای آن را چک کنید تا خلوص و کیفیت خود را مانند روز اول داشته باشد در غیر اینصورت حتما اقدام به تعویض آن نمایید.

ما در یدک من بهترین روغن ترمز های با کیفیت را ارائه می نماییم که می توانید با توجه به نوع خودرو و نیاز انتخاب کنید. همچنین می توانید برای انتخاب بهترین روغن ترمز با ما تماس بگیرید تا مشاوره های لازم را بصورت رایگان از کارشناسان فروش دریافت نمایید.

جهت خرید روغن ترمز کلیک کنید

09350797908 محمدی

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید