تسمه تایم

آشنایی مختصر با تسمه تایم خودرو

تسمه تایم، از جمله عناصر موجود در خودرو محسوب می شود که یکی از وظایف کلیدی را برای فعال نگه داشتن موتور و هم چنین به حرکت واداشتن آن بر عهده دارد. در گذشته تسمه تایم هایی که مورد استفاده قرار می گرفت از جنس فلز و به شکل زنجیروار بوده که به دلیل ایجاد معایبی که در خودرو به وجود می آورد و مالک خودرو را مجبور می ساخت که هر چند مدت یک بار آن را تعویض و یا تعمیر نماید از این روی شرکت های خودرو ساز برای رفع این مشکل تصمیم گرفتند تا جنس این عنصر را تغییر داده و از نوع انعطاف پذیر تر آن استفاده نموده تا ایراد های شکل گرفته در این مورد را مرتفع سازند. در نهایت پس از آزمایش ها و تست های انجام گرفته بر روی متریال های مختلف تصمیم بر این گرفته شد که مناسب ترین ماده برای جایگزین شدن به جای تسمه فلزی از نوع پلاستیک می باشد که هم اکنون نیز از آن در انواع اتومبیل ها مورد استفاده واقع می شود.

تسمه تایم چگونگی آسیب رسیدن به تسمه تایم خودرو

آسیب رسیدن به تسمه تایم در خودرو ها معمولا به شکل پارگی می باشد که در هر خودرویی ممکن است به گونه مختلف و متفاوتی باشد. به عنوان مثال در خودروی پراید پاره شده تسمه تایم در این خودرو به شکل نرسیدن پیستون اتومبیل به سوپاپ ها می باشد و عواقب آن تنها خاموشی اتومبیل می باشد و باعث ایجاد مشکل و یا آسیبی به جز این نمی باشد. اما در اتومبیل هایی مانند 405 و سمند که موتورهایی قوی تر دارند این اتفاق به گونه دیگری به وقوع خواهد پیوست و به شکلی خواهد بود که موجب خمیده گشتن سوپاپ ها و یا آسیب دیدن برخی از عناصر و متعلقات سر سیلندر و یا حتی ممکن است به تعویض و تغییر سر سیلندر گردد. این اتفاق در برخی از خودروها همانند ریو ممکن است پای را فراتر گذاشته و مسبب تعویض بخش اعظمی از موتور خودرو گردد. بدین روی می توان نتیجه گرفت تسمه تایم یکی از عناصر و متعلقات مهم موجود در خودرو می باشد که نقش مهمی را در آن ایفا می کند.

نکاتی در خصوص زمان مناسب جهت تعویض تسمه تایم

تعویض این قطعه در خودروهای مختلف زمان مخصوص خود را دارد و بهترین حالت برای دریافتن زمان مناسب جهت خروج آن و خرید یک تسمه تایم مناسب و نصب آن بر روی خودرو بسته به نوع و مدل خودروی مورد استفاده دارد و مناسب ترین کار این است که می بایست پس از گذشت یک مدت مشخص و خاصی آن را در خودرو خود چک و بررسی نموده و در صورت لزوم می توانند آن را تعویض کنند. در برخی از اتومبیل ها زمانی که آن را روشن کرده و سرعت ماشین افزایش می یابد برخی از صداها در بخش موتوری خودرو تولید می شوند که شکل و نوع آن برای مالک خودرو تازگی دارد و صوت گوش خراشی دارد که مالک پس از بررسی خودرو توسط وی و یا شخص تعمیرگاه خواهد دریافت که دلیل این صداها به خاطر فرسودگی بخش تسمه تایم بوده و می بایست که آن را تعویض و یا تعمیر نموده که شکل بهتر آن این است که آن را تعویض نمایید.

تعویض تسمه تایم در خودروی پژو 405 هر شصت هزار کیلومتر و پراید صد هزار کیلومتر می باشد.

تسمه تایم خودرو

رگه های نزدیک شدن به هنگام تغییر تسمه تایم

در نخستین گام به این علامت بر خورد خواهیم کرد که شتاب و سرعت موتور به صورت نا هماهنگ عمل می کند و کیفیت نا مطلوبی را از آن مشاهده خواهیم کرد. در مرحله بعدی اگر نگاهی به تسمه تایم بی اندازیم خواهیم دریافت که زمان عمر طبیعی آن به پایان رسیده است و تسمه تایم دچار فرسودگی شده است و در برخی از نقاط آن نیز خوردگی پدید آمده است. گاهی اوقات نیز خواهیم دید هنگامی که اتومبیل را جهت روشن نمودن آن استارت می زنیم در می یابیم که در روشن نمودن و راه افتادن آن دچار اختلالاتی شده است که می تواند یکی از علل به پایان رسیدن عمر مطلوب تسمه تایم باشد. از علل دیگر آگاهی یافتن از پایان عمر مطلوب تسمه تایم فشار بیش از حد معمولی به نقاط مختلف موتور و در نهایت تولید و خروج دود بیش از اندازه از قسمت خروجی اگزوز اتومبیل می باشد.

با همیشه این موضوع در خاطر سپر که پیش از تعویض تسمه تایم فرسوده و قدیمی نباید عازم سفر شد زیرا اگر در این فاصله در آن قطعه اتفاق ناگواری رخ دهد زیان بسیار شدیدی به بار خواهد آورد بدین روی بهترین کار ممکن این است که ابتدا آن را تعویض نموده و سپس راهی مقصد دور شد. زیرا بسیاری از افرادی که با مکانیک و یا بخش های فنی اتومبیل سر و کار دارند همیشه نقل قول می کنند یکی از مهم ترین بخش های سرویس کردن اتومبیل نصب یک تسمه تایم جدید می باشد و از این روی می بایست آن را در زمان مقرر و مناسب جایگزین تسمه تایم فرسوده نمود تا از تشکیل آسیب جدی و ناگوار پیشگیری شود.

برای خرید تسمه تایم کلیک کنید:

خرید تسمه تایم پراید

خرید تسمه پژوه 206 تیپ 2

خرید تسمه پژو 405

خرید تسمه تایم پرشیا

خرید تسمه تایم سمند

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید