آیا باتری مناسب یعنی باتری با آمپر بالا؟!

باتری مناسب ، باتری ای است که آمپر بالایی داشته باشد! ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید؛ اما برخلاف باور رایج، خرید و نصب باتری با آمپر بالاتر از استاندارد خودرو به هیچ وجه توصیه نمی شود.

باتری مناسب هر خودرویی با توجه به سه پارامتر تعیین می شود: میزان مصرف برق هر خودرو ، فضای در نظر گرفته شده برای باتری و قدرت دینام خودرو برای شارژ. برای مثال باتری مناسب پراید ، باتری ۵۰ الی ۶۰ آمپری است و فضایی که برای نصب نیاز دارد، حدودا ۲۳*۱۸*۲۳ سانتی متر است.

در دفترچه راهنمای هر خودرو نیز معمولاً به باتری مناسب آن خودرو اشاره می شود. با وجود این توصیه ها افراد زیادی هستند که بدون توجه به این نکات و بر اساس باور غلط رایج « کارکرد بهتر خودرو با انتخاب باتری با آمپر بالاتر » باتری با آمپر بالاتر را انتخاب می کنند.

در ادامه برای شما توضیح می دهیم که چرا انتخاب باتری با آمپر بالاتر نه تنها تأثیر چندان مثبتی در کارکرد خودروی تان ندارد بلکه ممکن است باعث افت عملکرد آن نیز شود.

انتخاب باتری مناسب بر اساس نوع آن

قبل از هر چیز باید بدانید که باتری ها به لحاظ ساختار به دو دسته « اسید شارژ » و « سیلد » تقسیم می شوند؛ اما اینکه کدام نوع باتری مناسب خودروی شما است، بستگی به دینامی دارد که روی خودرو قرار گرفته است. دینام هر خودرو، یا بهتر است بگوییم سیستم برقی آن، منحصر به فرد است، بنابراین باتری ای که در هر خودرو استفاده می شود با خودروی دیگر فرق می کند.دینام وظیفه ی شارژ کامل باتری را برای روشن شدن خودرو بر عهده دارد. تست دینام به این دلیل انجام می شود که آمپر باتری ، متناسب با آمپر دینام انتخاب شود و هماهنگی لازم میان این دو قطعه برای عملکرد صحیح سیستم برق خودرو وجود داشته باشد. تست دینام با دستگاه مخصوصی انجام می شود که بیشتر تعمیرگاه های مجاز، مجهز به آن هستند. پس طبق تست دینام ، این که نوع باتری مصرفی در خودروی شما سیلد یا اسید شارژ باشد، مشخص می شود.

از جمله تفاوت های باتری های اسید شارژ و سیلد این است که باتری های نسل دوم، عمر بیشتری دارند و به بررسی و نگهداری دوره ای نیاز ندارند.

منظور از نگهداری دوره ای ، بررسی سطح اسید باتری است. به باتری سیلد ، باتری اتمی هم گفته می شود.

باتری اسید شارژ ، در واقع نوع قدیمی تری از باتری ها به شمار می رود و مناسب خودروهایی مثل پراید است. این باتری نیاز به نگهداری و بررسی های دوره ای دارد. روی سطح این نوع باتری ، شش درب کوچک دایره ای وجود دارد که رانندگان با باز کردن این درب ها می توانند سطح اسید ( الکترولیت )  موجود در محفظه باتری را بررسی و در صورت نیاز به آن آب مقطر اضافه کنند.

بیشتر خودروهای امروزی که سیستم های پیشرفته تری دارند از باتری سیلد استفاده می کنند. لازم به ذکر است این نوع باتری به دلیل نوع ساختار و مواد اولیه ای که در ساخت آن به کار می رود گران تر از نوع اسید شارژ است.

انتخاب باتری مناسب بر اساس امکانات خودرو

امروزه رانندگان زیادی هستند که علاقمندند سیستم صوتی خودروی شان را ارتقا دهند. فراموش نکنید که همه توصیه هایی که در مورد انتخاب باتری مناسب به شما می شود با این فرض است که خودروی شما امکانات ویژه ای ندارد.

برای اینکه بهتر متوجه شوید برایتان مثالی می زنم؛ از میان آمپرهای پیشنهاد شده برای باتری پراید، باتری مناسب آن یک باتری ۵۰ ولتی است. حال فرض کنید شما قصد دارید خودروی پرایدتان را به باندهای قوی سیستم صوتی تجهیز کنید؛ قطعاً باید از میان باتری های پیشنهادی، باتری ای که بالاترین آمپر را دارد، انتخاب کنید.

نکته مهم: توجه داشته باشید که منظور ما از نصب باتری با آمپر بالاتر از حد استاندارد و مشکلات متعاقب آن، معطوف به تفاوت ۵ یا ۱۰ آمپری نیست؛ کار غیراصولی وقتی صورت می گیرد که فردی برای مثلا خودروی پراید خود به جای باتری مناسب ۵۰ یا ۶۰ آمپری ، باتری ۷۰ آمپری نصب کند.

پس با توجه به آنچه که گفته شد، یکی از پارامترهای انتخاب باتری مناسب خودرو ، میزان برقی است که در مجموع قسمت های مختلف خودرو مصرف می کنند. با اضافه شدن باند به سیستم صوتی قطعاً مصرف برق خودرو افزایش می یابد و باتری با آمپر پایین تر جوابگوی آن نیست.

نکته پایانی این که در انتخاب باتری مناسب همواره باید سه ویژگی را در نظر داشته باشید:

آمپر باتری: آمپر باتری میزان برقی است که باتری ذخیره می کند و در خودروها بین ۳۵ تا ۲۲۰ آمپر متفاوت است.

ولت باتری: ولت باتری ، قدرت برقی است که باتری تولید می کند. آمپر اکثر باتری ها ۱۲ ولت است.

خروجی برق باتری: این پارامتر تأثیر گرفته از دو پارامتر قبلی است و نشان می دهد که باتری در دمایی مشخص، توانایی تولید چه میزان نیروی ۱۲ ولتی را دارد.

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید